Jak stanovit kupní cenu nemovitosti?

Podle čeho se řídit a jak přesně stanovit tržní cenu nemovitosti?

V současné době je velmi obtížné stanovit tržní cenu nemovitosti.  Vývoj cen nemovitostí se neustále mění. Když jsem před 7 lety začínal, jako realitní makléř ve Žďáře nad Sázavou, s problémy jsem prodal byt 2+1 po rekonstrukci v městské části Žďár nad Sázavou 3 za 850.000,-Kč. Dnes nabídku podobného typu na internetu nenajdete. Ceny nemovitostí jdou stále nahoru, i když se vláda snaží cenu regulovat pomocí úroků hypotéky.

V případě, že dům postavíte, budete počítat každý náklad, který jste museli do něj investovat, vám ve finále generuje nějakou hodnotu. Bohužel tato hodnota není tržní cena.

Jednou z možností, jak stanovit kupní cenu nemovitosti je najít si realitního makléře, který pracuje v dané lokalitě. Určitě vám rád pomůže ohodnotit nemovitost a stanovit nejvyšší cenu nemovitosti. Dle mého názoru je to nejjednodušší možnost, jak stanovit kupní cenu nemovitosti.

V případě, že cenu určíte moc vysokou, nemovitost bude ležet delší dobu na internetu a vy budete nuceni postupně cenu snižovat. Tento postup není ideální pro prodej nemovitosti. Je zapotřebí určit takovou cenu, která bude podobná trhu v dané lokalitě a kde bude i prostor pro případnou slevu pro potencionálního kupce. Doba prodeje nemovitosti se pohubuje kolem 3 měsíců. Proto je velmi důležité správně nastavit cenu. Pro určení ceny je zapotřebí zjistit tyto informace:

  1. Prodané nemovitosti v okolí – může být obtížné zjistit informace o prodaných nemovitostech v okolí. Nejlepší způsob je se poptat sousedů
  2. Nemovitosti, které se v okolí aktuálně nabízejí – na inzertních portálech můžete najít podobné nemovitosti, které se aktuálně nabízejí. Problém může nastat v případě, že se jedná o lokalitu, kde se nic neprodává. Potom úplně nedoporučuji se držet tohoto kroku.
  3. Informace z katastru nemovitostí – každý katastrální úřad vám informace sdělit nemusí, ale zkusit to můžete, protože se jedná o přesné informace, za jaké ceny se nemovitosti prodaly.
  4. Cenové mapy – vcelku nákladná položka, která vám usnadní práci v určení ceny nemovitosti. Bohužel cenové mapy jsou hůře zpracovány v obcích a menších městech.
  5. Ostatní realitní makléři, kteří prodávají obdobnou nemovitost – není špatné mít mezi známými realitního makléře. Pokud nějakou dobu pracuje na trhu, určitě se mu do rukou dostala nabídka podobného tipu.

Sdílejte článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin