V současné době jsem dostával od klientů dotazy, které se týkaly aktuální situace. Vybral jsem tři nejčastější dotazy.

Jak vnímáte realitní trh v době Covid-19?

V počátcích krize, která přišla v dubnu, byla vytvořena spousta článku o tom jak nemovitosti půjdou dolu o 50%. Bylo mi jasné už v tu chvíli, že je to opravdu nesmysl. Poptávka po nemovitostech je tak obrovská oproti nabídce, že by krize musela postihnout všechna odvětví průmyslu, aby to poznamenalo i ceny nemovitostí. Věřím, že krátkodobé pronájmy nemovitostí třeba v Praze padly a majitelé museli hledat dlouhodobé nájemníky, kde ten výnos z pronájmu není tak vysoký. Jediná změna, která v době krize přišla, byla nabídka pronájmu ve větších městech na Vysočině, protože většina agenturních pracovníků, musela odcestovat zpět.

Jaký měl dopad Covid-19 na hypoteční úvěry?

ČNB zmírnila limity pro nové žádosti o hypoteční úvěry. Banky k tomuto rozhodnutí přistoupily z opačné strany, kde spíše zpřísnily limity pro nové žádosti, což je pochopitelné. Na začátku krize se nevědělo, jaký dopad bude mít krize na ekonomiku a proto banky chtěly předcházet tomu co se stalo v roce 2008. Dnes už se postupně vše vrací k normálu.

Dá se investovat do nemovitostí v dnešní době?

Dle mého názoru se dá investovat v jakékoliv době, pokud k tomu budou přijatelné podmínky (aktuální poptávka po pronájmu, hypoteční úvěr). Ceny nemovitostí se v době krize nesníží, ale i přesto můžete najít případy, kde prodávající potřebuje peníze pro řešení svých problémů. Investovat spíše ve velkých městech, kde sice může být výnos nižší, ale za to stabilnější. Pokud máte strach v době krize investovat, alespoň se vzdělávejte aktuální situací a sledujte jak se trh s nemovitostmi vyvíjí.

Kategorie: Články