Jak stanovit kupní cenu nemovitosti?

Podle čeho se řídit a jak přesně stanovit tržní cenu nemovitosti?

V současné době je velmi obtížné stanovit tržní cenu nemovitosti.  Vývoj cen nemovitostí se neustále mění. Když jsem před 7 lety začínal, jako realitní makléř ve Žďáře nad Sázavou, s problémy jsem prodal byt 2+1 po rekonstrukci v městské části Žďár nad Sázavou 3 za 850.000,-Kč. Dnes nabídku podobného typu na internetu nenajdete. Ceny nemovitostí jdou stále nahoru, i když se vláda snaží cenu regulovat pomocí úroků hypotéky.

V případě, že dům postavíte, budete počítat každý náklad, který jste museli do něj investovat, vám ve finále generuje nějakou hodnotu. Bohužel tato hodnota není tržní cena.

Jednou z možností, jak stanovit kupní cenu nemovitosti je najít si realitního makléře, který pracuje v dané lokalitě. Určitě vám rád pomůže ohodnotit nemovitost a stanovit nejvyšší cenu nemovitosti. Dle mého názoru je to nejjednodušší možnost, jak stanovit kupní cenu nemovitosti.

V případě, že cenu určíte moc vysokou, nemovitost bude ležet delší dobu na internetu a vy budete nuceni postupně cenu snižovat. Tento postup není ideální pro prodej nemovitosti. Je zapotřebí určit takovou cenu, která bude podobná trhu v dané lokalitě a kde bude i prostor pro případnou slevu pro potencionálního kupce. Doba prodeje nemovitosti se pohubuje kolem 3 měsíců. Proto je velmi důležité správně nastavit cenu. Pro určení ceny je zapotřebí zjistit tyto informace:

  1. Prodané nemovitosti v okolí – může být obtížné zjistit informace o prodaných nemovitostech v okolí. Nejlepší způsob je se poptat sousedů
  2. Nemovitosti, které se v okolí aktuálně nabízejí – na inzertních portálech můžete najít podobné nemovitosti, které se aktuálně nabízejí. Problém může nastat v případě, že se jedná o lokalitu, kde se nic neprodává. Potom úplně nedoporučuji se držet tohoto kroku.
  3. Informace z katastru nemovitostí – každý katastrální úřad vám informace sdělit nemusí, ale zkusit to můžete, protože se jedná o přesné informace, za jaké ceny se nemovitosti prodaly.
  4. Cenové mapy – vcelku nákladná položka, která vám usnadní práci v určení ceny nemovitosti. Bohužel cenové mapy jsou hůře zpracovány v obcích a menších městech.
  5. Ostatní realitní makléři, kteří prodávají obdobnou nemovitost – není špatné mít mezi známými realitního makléře. Pokud nějakou dobu pracuje na trhu, určitě se mu do rukou dostala nabídka podobného tipu.
Kategorie: Články