V poslední době se setkávám s klienty, kteří chtějí prodat svoji nemovitost. Při podrobné konzultaci zjistíme, že nemovitost je v období fixace. Co to pro Vás znamená?

Nejdříve bych rád vysvětlil,  co je fixace u hypotéky.

Všechny banky poskytují hypotéky s fixací úrokové sazby. Klient si sám zvolí období, po které bude platit stejný úrok, tj. má ho garantován. Díky fixaci tak přesně víte, kolik budou činit měsíční splátky úvěru. Ke konci fixačního období se pak domlouvá nová výše úroků, obvykle lze i úvěr splatit.

Co je ale nejdůležitější, dá se také provést takzvané refinancování hypotéky, což znamená převedení hypotéky do jiné banky, která vám nabídne lepší podmínky. Díky refinancování můžete ušetřit nějaké peníze. Doporučuji se zajímat o refinancování na konci období fixace.

Rozhodnete se prodat nemovitost v období fixace?

Pokud se rozhodnete nemovitost prodat v období fixace. Nevyhnete se sankci za předčasné splacení úvěru. Jak zjistit výši sankce? Doporučuji kontaktovat Vašeho finančního poradce, nebo odpověď naleznete v úvěrové smlouvě. V případě že nemovitost budete chtít prodat v období fixace, nechte si vyčíslit výši sankce pro předčasné splacení.

Pro koho je vhodná delší nebo kratší doba fixace?

Delší dobou fixace se rozumí 5leté a víceleté fixace. Hlavní výhodou je jistota stejné a neměnné úrokové sazby po dlouhou dobu. Jestliže člověk neočekává, že by výrazně navíc hypotéku umořoval, ani nechce nemovitost prodat, nyní se vyplatí delší fixace sazby. Pamatujte ale, že sazby u delších fixací jsou o něco vyšší než u fixací kratších. Mezi kratší dobu fixace lze počítat jakoukoliv dobu fixace do pěti let. Tedy především na jeden rok nebo tři roky, které jsou obvyklejší. Hlavní výhodou jsou nižší úrokové sazby než u delších dob fixace. Kratší fixace je vhodná pro klienta, který preferuje flexibilitu a nevadí mu případná změna výše splátky v budoucnu. Chce mít možnost podmínky úvěru v průběhu splácení měnit, a který si chce uchovat možnost vyšších předčasných splátek.

Kategorie: Články