Koupě nemovitosti ve vlastnictví svěřenského fondu.

Rád bych se s vámi podělil o zkušenosti, které jsem v poslední době získal. Nedávno se mi ozval klient, kterému jsem v minulosti doporučil pronájem komerčních prostor. Jednalo se o standardní obchodní případ. Přišel s prosbou, že by rád prodal svůj pozemek nedaleko Nového Města na Moravě. Domluvili jsme si schůzku a pozemek jsme si prošli. Jednalo se o projekt, kde byly vybudovány základy. Pro jeho dokončení nebyly finance. Na pozemku se nacházel stavební materiál a byly vybudovány základy pro rodinný dům a garáž. Po prohlídce pozemku, mi klient řekl, že pozemek je ve vlastnictví svěřenského fondu a on je jeho správce. Dnes zákon umožňuje takto se svým majetkem nakládat. S příchodem vlády ANO vznikly svěřenské fondy.  Možné je, že v blízké době se s podobným případem setkáte. Postup koupě se nějak neliší od standardního případu, ale je potřeba si dát na pár věcí pozor

 

Co je to vlastně svěřenský fond?

Zakladatelem svěřenského fundu je buď právnická nebo fyzická osoba, která si může vyčlenit část svého majetku a vložit jej do svěřenského fundu. Může čerpat výhody, které fond přináší. Založení svěřenského fundu lze v České republice od roku 2014. Velké výhoda svěřenského fondu je, že vyčleněný majetek je chráněn před případnými věřiteli, který by si mohli dělat na majetek nárok. Další výhodou pro

zakladatele je snížení daňového základu, a tedy i nižší daňové odvody. V první řadě je potřeba zjistit, z jakého důvodu je svěřenský fond založen. Svěřenský fond je možný založit za účelem investování, dědictví, správa společnosti, charita a hlavně ochrana majetku před věřiteli. 

  1. Kupní smlouva – určitě smlouvu nestahujete z internetu a nepředělávejte ji k obrazu svému za účelem úspory. Radši oslovte advokáta, aby vám smlouvy nachystal a připravil. Ve smlouvě musí být jasně specifikovaný svěřenský fond. V případě, že by tomu tak nebylo, katastrální úřad by vám smlouvy vrátil.
  2. Zjistěte si informace proč byl svěřenský fond založen.
  3. Ověřte si pravost svěřenských správců.
  4. Jasně ve smlouvě specifikujte předání nemovitosti a co bude součástí předání

Dnes je stále hodně advokátu, kteří nemají zkušenosti ze svěřenskými fondy. Bohužel moje zkušenost je taková, že správci svěřenského fondu byli v úpadku a nikdo v předešlém jednání to nezjistil. Notář, který správcům vyřizoval nějaké záležitosti, na to nepřišel. V našem případě jsme měli smlouvy vyřešené, peníze v úschově, ale z katastrálního úřadu nám smlouvy vrátili, protože správci byli v úpadku. Advokátka na katastrálním úřadě ve Žďáře nad Sázavou se mi omlouvala, že tento případ ještě neřešila, ale zákon o svěřenských fondech hovoří jasně a pokud budu znát řešení, ráda se nechá poučit. Jenže po přezkoumání, měla advokátka z katastrálního úřadu pravdu. Pro dokončení obchodu, bylo potřeba najít řešení. Měl jsem velké štěstí, že kupující chápal problém a i přesto chtěl obchod dokončit. Řešení bylo takové, že jsme museli najít nového svěřenského správce, který se bude o majetek svěřenského fondu starat. Správce jsme našli a obchod po nějaké době dokončili. Již jsem absolvoval mnoho obchodů, ale i přesto se našla situace, která mě vyškolila. 

Kategorie: Články